Zaznacz stronę

Fundacja Polska360

prezentuje

 

Historia jednej piosenki

oraz wspomnień Bohatera

edycja 2022

O projekcie

“Historia Jednej Piosenki oraz Wspomnień Bohatera” to projekt przygotowany przez Fundację Polska360. Przedsięwzięcie powstało w formule online, zatem zapoznać się z nim można w każdym miejscu i w dowolnej chwili. Nasz projekt składa się z czterech osobnych części.

Pierwszą z nich stanowi cykl audycji muzycznych, przybliżających cztery znane polskie pieśni i piosenki patriotyczne. W każdym odcinku widzowie poznają historię utworu i losy jego twórców.

„Historia Jednej Piosenki oraz Wspomnień Bohatera” to także słuchowisko poświęcone jednemu tytułowemu Bohaterowi – żołnierzowi Armii Krajowej Jerzemu Bilińskiemu, wywiad z płk Stefanią Szantyr-Powolną, a także warsztat historyczny.

Historia Jednej Piosenki

„Historia Jednej Piosenki” to wyjątkowe muzyczne spotkania z historią. Cykl składa się z czterech 15-minutowych odcinków poświęconych jednej konkretnej polskiej pieśni lub piosence patriotycznej. Każdy odcinek rozpoczyna się od opowieści przedstawiającej tło historyczne utworów i dzieje ich twórców. Następnie poprzez wysłuchanie rozmowy możemy lepiej poznać młodych zdolnych artystów. Na końcu odcinka usłyszymy dany utwór w ich wykonaniu.

Odcinek I – „Deszcz, jesienny deszcz”, wykonawca: Roxana Dąbrowska

Odcinek II – „Rozszumiały się wierzby…”, wykonawca: Dominik Fijałkowski

Odcinek III – „Więc pijmy wino, szwoleżerowie”, wykonawca: Ewa Rączka

Odcinek IV – „Warszawo ma”, wykonawca: Weronika Zdzieborska

Historia Wspomnień Bohatera

Drugą część naszego projektu stanowi słuchowisko poświęcone jednemu tytułowemu Bohaterowi. Słuchowisko powstało na podstawie autentycznych wspomnień Jerzego Bilińskiego – żołnierza AK urodzonego w Rawie Ruskiej, który za swoją działalność trafił w 1944 roku do kompleksu sowieckich łagrów Baranowicze. „Wspomnienia Bohatera” to szansa, by poznać bliżej jego losy, tak podobne do tysięcy innych polskich łagierników.

Słuchowisko – Jerzy Biliński

Webinar

W ramach projektu “Historia Jednej Piosenki oraz Wspomnień Bohatera” swoimi wspomnieniami podzieliła się płk Stefania Szantyr-Powolna (ps. „Hanka”) – żołnierz Okręgu Wileńskiego AK, wieloletnia więźniarka sowieckich łagrów za walkę o niepodległość Polski, Prezes, a obecnie Honorowa Prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. Nasza Bohaterka w swojej opowieści mówi o przedwojennym Wilnie, pracy konspiracyjnej w ZWZ-AK, losie polskich żołnierzy po roku 1944 na Kresach Wschodnich oraz życiu w powojennej Polsce.

Wspomnienie Bohatera – płk.Stefania Szantyr Powolna

Warsztat historyczny

Czwartą część projektu „Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera” stanowi warsztat historyczny, dotyczący działalności i losów żołnierzy Armii Krajowej na Kresach Wschodnich II RP w czasie i po II wojnie światowej. Warsztat odbył się w formule online i jest dostępny przez cały czas. To doskonała okazja, aby odświeżyć swoją wiedzę o polskiej konspiracji na Kresach, a także, by zdobyć nowe informacje na ten temat.

Pamiętasz, dlaczego Polska utraciła Kresy Wschodnie, jak przebiegała operacja “Ostra Brama”, albo czym różnił się pobyt w łagrze od zesłania? Koniecznie sprawdź nasz warsztat.

Warsztaty Historyczne – Działalność i losy Żołnierzy AK na Kresach Wsch.